Gastronomické putování

V jarních měsících naše paní kuchařky ve spolupráci s vedoucí stravování připravily ve školní jídelně akci s názvem „Pojďme spolu vyrazit do světa“. Cílem bylo seznámení žáků se světovými kuchyněmi. Každý týden jsme díky tomuto projektu navštívili jednu zemi. Děti čekala tematicky vyzdobená jídelna, dozvěděly se pár zajímavostí o dané zemi a ochutnaly jídla typická pro vybraný stát. Postupně jsme se tak ocitli v Itálii, Švédsku, Řecku, Rakousku a Indii, a to nejen prostřednictvím obědů, ale i svačin.
Akce se u dětí i dospělých setkala s pozitivním ohlasem. Žáci pomáhali s tematickou výzdobou jídelny kreslením obrázků.
S dětským dnem přišlo vyvrcholení celého našeho putování. Děti si samy odhlasovaly, kterou kuchyni by ještě chtěly ochutnat. Vybíraly mezi polskou, mexickou a egyptskou kuchyní. Zprvu bylo hlasování velmi těsné, ale nakonec na celé čáře zvítězila kuchyně mexická, kterou jsme měli možnost ochutnat 3. června. V tento den nechyběla ani závěrečná sladká tečka za celým naším putováním, během nějž jsme ochutnali například mexickou tortilu, indické murgh makhani s rýží, italskou polévku minestrone, švédské masové kuličky s hráškem a brusinkami, řecké souvlaki a pita chléb či rakouský germknődel.
Pro potěchu oka i chuťových pohárků nabízíme několik fotografií. A pokud by vás zajímala všechna jídla, která jsme ochutnali, najdete je na webových stránkách v sekci ŠKOLNÍ JÍDELNA v archívu jídelníčků základní školy.
Děkujeme všem, kteří nám nevšední gastronomické zážitky připravili!

0 0 votes